Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ОТСТРАНЕТИ ЛИПИТЕ ОД ПЕШАЧКИОТ ОСТРОВ КАЈ „ОХРИДСКА БАНКА„
Untitled Document

Како почетна фаза на инфраструктурниот проект кој локалната самоуправа  го реализира за формирање на кружен тек на пресекот на ул.„Булевар Туристичка„ и ул.„Македонски Просветители„,  екипите на Ј.П.„Охридски Комуналец„ денеска ги отстранија четирите  липи кои беа засадени на пешачкиот остров во  близина на оваа сообраќајница.

Акцијата започна од раните утрински часови во координација со сообраќајната полиција. Беа ангажирани вработени од Р.Е.„Паркови и зеленило„ кои ги сечеа дрвјата со моторна пила,  специјално возило ИЦБ за отсранување на корењата,  подигнување на пресечените дрвја, две специјални возила за транспорт на пресечените стебла и крошните од дрвјата. 

Повеќе...

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1321  пати
Објавено на: 10.09.15
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©