Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ФОЛКЛОРНА ВЕЧЕР ВО ЧЕСТ НА „БОГОЈАВЛЕНИЕ-ВОДИЦИ“
Untitled Document

Петдневното чествување на големиот христијански празник „ Боголавление- Водици„ воОхрид започна синоќа во Центарот за култура „ Григор Прличев“  со хуманитаарен концерт на роднокрајните фолклорни  ансамбли.

На фолклорната  вечер ,која ја организира  Локалната самоуправа , настапија роднокрајните  културно- уметнички друштва  „Ѓердан“ , „ Отекс фолк“ , „ Охриѓанка“ , „ Плетенка“ , „ Илинден„ и „ Филиграни“ .

Општинската организација на Црвен Крст ,пред влезот на Центарот за култура постави кутии во кои посетителите можеа да оставаат парични донации. Собраните средства ќе бидат употребени за хуманитарна  помош на социјално ранливите категории граѓани.

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1315  пати
Објавено на: 17.01.15
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©