Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ЗАПОЧНА АСФАЛТИРАЊЕТО НА ПАТОТ КОСЕЛ- ВАПИЛА
Untitled Document

Деновиве  започнаа градежните активности за реконструкција на патот Косел - Вапила во должина од 2километри и 200метри. Се поставува асфалт со дебелина од 6 сантиметри, а на почетокот на трасата кај селото Косел ќе бидат изградени и тротоари со цел побезбедно минување на пешаците.

Изведувач на градежните активности е АД „Илинден“ од Струга. Проектот е  вреден 120 000 евра, пари што општина Охрид  ги обезбеди во соработка    со Светска Банка и Фондовите од  Европската Унија.

Градежните активности за реконструкција на овој патен правец се очекува да завршат пред почетокот на летната туристичка сезона.

Прочитано:  1453  пати
Објавено на: 12.04.18
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©