Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ПРЕМИЕРОТ ГРУЕВСКИ И МИНИСТЕРКАТА КАНЧЕСКА -МИЛЕСКА ВО ПОСЕТА НА КОМПЛЕКСОТ „СВ. БОГОРОДИЦА ПЕРИВЛЕПТА“
Untitled Document

Претседателката на охридскиот совет , Гордана Коњановска  и заменик градоначалникот Ангел Јанев заедно со Премиерот на Р. Македонија , Никола Груевски и со министерката за култура Елизабета Канческа -Милеска денеска беа во  манастирскиот комплекс  „Св. Богородица Перивлепта“ во Охрид каде  со поддршка на Владата на Р. Македонија    целосно е завршен  проектот за заштита  на камбанаријата , која е донација од познатиот научник во  светски рамки, Михајло Пупин. 


            Наредниов период  ќе продолжи и непосредната заштита на фрескоживописот во црквата, а  ќе се одвиваат и работи   за конзервација на манастирскиот конак, активности што се предвидени во Програмата на Владата на Република Македонија.

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1334  пати
Објавено на: 09.01.16
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©