Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ПРОДЛАБОЧУВАЊЕ НА СОРАБОТКАТА СО АСОЦИЈАЦИЈАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО ПИРОТ
Untitled Document

Заменик градоначалникот Ангел Јанев, денеска  прими делегација од Националниот Совет на Македонската национална заедница во Пирот, Република Србија. Целта на средбата беше воспоставување на соработка со Општина Охрид во делот на културата и образованието. Гостите ги  презентирани досегашните достигнувања на здружението „Бели Мугри“ кое преку своите активности придонесува за промоција и  афирмација на македонскиот јазик и македонската култура во Пирот и Република Србија.

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1338  пати
Објавено на: 08.04.16
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©