Ohrid - City of UNESCO

Линкови

Почеток :: Останати вести
ОДБЕЛЕЖАНА 1003 ГОДИШНИНА ОД СМРТТА НА ЦАР САМУИЛ
Untitled Document

Во Самуиловата тврдина, денеска со историски час беше одбележана  1003 годишнината од смртта на Цар Самуил. Пред осмооделенците од охридските основни училишта, историскиот час одржа професорот Никола Цивкоски, а на свеченоста присуствуваа и фолклорните ансамбли од Македонија, Хрватска и Србија, кои учествуваат на фестивалот што се организира под името Цар Самуил.

Извор: www.ohrid.gov.mk

Прочитано:  1388  пати
Објавено на: 06.10.17
 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©